Mahindra Gujarat
353
Farm tractor · 2006–2016 · 35 hp
Mahindra Gujarat353
The Mahindra Gujarat 353 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2016. It features a 2.7L 3-cyl diesel engine. It weighs 4,167 lbs (1,890 kg).
Overview
Production
| Manufacture Location | Gujarat, India |
|---|
PTO & Hitch
| Rear Hitch Type | II |
|---|
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Bore Stroke | 4.016x4.331 in (102 x 110 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power | 35 hp (26.1 kW) |
| Torque | 83.2 lb-ft (112.8 Nm) |
| Air Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Rated | 2,200 RPM |
Dimensions
| Length | 135.4 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 69.5 in (176 cm) |
| Height | 79.3 in (201 cm) |
| Wheelbase | 81.3 in (206 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
| Weight | 4,167 lbs (1,890 kg) |
| Tires Ag Front | 6.00x16 |
| Tires Ag Rear | 12.4x28 |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|