Mahindra Gujarat
405
Farm tractor · 2006–2016 · 40 hp
Mahindra Gujarat405
The Mahindra Gujarat 405 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2016. It features a 40 hp engine. It weighs 4,079 lbs (1,850 kg).
Overview
| Manufacture Location | Gujarat, India |
|---|
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 164.5 ci (2.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power | 40 hp (29.8 kW) |
| Torque | 104.9 lb-ft (142.2 Nm) |
| Air Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 135.2 in (343 cm) |
|---|---|
| Width | 70.3 in (178 cm) |
| Height | 79.5 in (201 cm) |
| Wheelbase | 80.7 in (204 cm) |
| Ground Clearance | 13.6 in (34 cm) |
Weight
| Weight | 4,079 lbs (1,850 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x28 |