McKee
350
Farm tractor · 47 hp
McKee350
The McKee 350 is a farm tractor. It features a Perkins 2.5L 3-cyl diesel engine, and two-wheel drive drive. It weighs 4,034 lbs (1,829 kg).
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Spain |
Mechanical
| Cab | open operator station |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540:2250 |
| Rear Hitch Type | II |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Bore Stroke | 3.60x5.00 in (91 x 127 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power | 47 hp (35 kW) |
| Torque | 1,300 RPM |
| Torque | 123 lb-ft (166.8 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Rated | 2,250 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
The McKee model 350 is the same as the Ebro 350
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Weight | 4,034 lbs (1,829 kg) |
| Tires Ag Front | 6.00x16, 5.50x16 |
| Tires Ag Rear | 13x28, 11x28, 11x36, 12x36 |
Note: the McKee model 350 is the same as the Ebro 350. The following data is from the 350 listing.
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |