McKee
470
Farm tractor · 1975–1985 · 69 hp
McKee470
The McKee 470 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1985. It features a Perkins A4.236 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Perkins A4.236 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 236 ci (3.9 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 69 hp (51.5 kW) |
| Power Rated | 69 hp (51.5 kW) |
| Power PTO | 67 hp (50 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.9 qts (7.5 L) |
| Coolant Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 22.2 qts (21 L) |
| Available Options | 6-speed gear |
Hydraulics
| System Capacity | 11.9 gal (45 L) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 130.7 in (331 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 5,401 lbs (2,449 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 8,488 lbs (3,850 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 14x30 |
Fuel
| Capacity | 27 gal (102.2 L) |
|---|