McKee
460
Farm tractor · 61 hp
McKee460
The McKee 460 is a farm tractor. It features a Perkins 3.3L 4-cyl diesel engine, and two-wheel drive drive. It weighs 4,497 lbs (2,039 kg).
Overview
Production
| Tractor Type | utility |
|---|---|
| Manufacture Location | Spain |
PTO & Hitch
| Rear PTO | 540 (1.375) |
|---|---|
| Rear PTO Type | 540:2250 |
| Rear Hitch Type | II |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Other
| Operator Station | open operator station |
|---|
Engine
| Engine | Perkins AD4.203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Bore Stroke | 3.60x5.00 in (91 x 127 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power | 61.2 hp (45.6 kW) |
| Torque | 1,250 RPM |
| Torque | 161.3 lb-ft (218.7 Nm) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Rated | 2,250 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
The McKee model 460 is the same as the Ebro 460.
Dimensions
| Length | 132.7 in (337 cm) |
|---|---|
| Height | 61.4 in (155 cm) |
| Wheelbase | 79.5 in (201 cm) |
| Ground Clearance | 18.9 in (48 cm) |
| Weight | 4,497 lbs (2,039 kg) |
| Tires Ag Front | 7.00x16, 6.00x16, 6.00x19, 6.50x16 |
| Tires Ag Rear | 12x36, 14x30, 14x38 |
| Ballasted Weight | 7,628 lbs (3,460 kg) |
McKee model 460 is the same as the Ebro 460
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |