Mercedes-Benz
Trac 1000
Farm tractor · 1982–1991 · 95 hp
Mercedes-BenzTrac 1000
The Mercedes-Benz Trac 1000 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1991. It features a Mercedes-Benz OM366 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 9,922 lbs (4,500 kg).
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM366 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 346.29 ci (5.7 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Stroke | 5.04 in (128 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 95 hp (70.8 kW) |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 10,363 lbs (4,700 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 175.2 in (445 cm) |
|---|---|
| Height | 112.99 in (286 cm) |
| Wheelbase | 102.36 in (259 cm) |
Weight
| Weight | 9,922 lbs (4,500 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9R26 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9R26 |
Fuel
| Capacity | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|