Mercedes-Benz
Trac 800
Farm tractor · 1975–1991 · 72 hp
Mercedes-BenzTrac 800
The Mercedes-Benz Trac 800 is a farm tractor manufactured from 1975 to 1991. It features a Mercedes 3.8L 4-cyl diesel engine, 4x4 4WD drive, and hydrostatic power steering. The transmission is a gear type with 14 forward and 8 reverse.
Overview
Production
| Tractor Type | four-wheel drive (4WD) |
|---|
Mechanical
| Steering | hydrostatic power |
|---|---|
| Cab | standard |
Hydraulics
| Hydraulic Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO & Hitch
| Rear PTO Type | 540/1000 |
|---|---|
| Rear Lift | 6,615 lbs (3,000 kg) |
Fuel
| Fuel Capacity Rops | 31.7 gal (120 L) |
|---|
Engine
| Engine | Mercedes OM314 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 230.8 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.82 in (97 mm) |
| Bore Stroke | 3.82x5.04 in (97 x 128 mm) |
| Stroke | 5.04 in (128 mm) |
| Power | 72 hp (53.7 kW) |
| Torque | 1,600 RPM |
| Torque | 163 lb-ft (221 Nm) |
| Rated | 2,550 RPM |
| Manufacturer | Mercedes |
Dimensions
| Length | 163.4 in (415 cm) |
|---|---|
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 94.5 in (240 cm) |
| Weight | 8,709 lbs (3,950 kg) |
| Tires Ag Front | 14.9-24 |
| Tires Ag Rear | 14.9-24 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 14 forward and 8 reverse |