Mercedes-Benz
Trac 1400
Farm tractor · 1987–1991 · 136 hp
Mercedes-BenzTrac 1400
The Mercedes-Benz Trac 1400 is a farm tractor manufactured from 1987 to 1991. It features a 136 hp engine, and hydrostatic power steering. It weighs 13,935 lbs (6,320 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 363.56 ci (6 L) |
| Bore | 3.84 in (98 mm) |
| Stroke | 5.24 in (133 mm) |
| Power Gross | 136 hp (101.4 kW) |
| Power Rated | 136 hp (101.4 kW) |
| Torque Peak | 346.7 lb-ft (470.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 14 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 14-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 14.5 gpm (54.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540, 1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 14,332 lbs (6,500 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 184.25 in (467 cm) |
|---|---|
| Height | 115.35 in (292 cm) |
| Wheelbase | 104.33 in (264 cm) |
Weight
| Weight | 13,935 lbs (6,320 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4R34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R34 |
Fuel
| Capacity | 44.9 gal (169.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|