Montgomery Ward
Fluid Drive E
Farm tractor · 1950–1952
Montgomery WardFluid Drive E
The Montgomery Ward Fluid Drive E is a farm tractor manufactured from 1950 to 1952. It features a Chrysler 6A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Chrysler 6A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 250.6 ci (4.1 L) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 4.5 in (114 mm) |
| Manufacturer | Chrysler |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|