Montgomery Ward
Twin 20
Lawn tractor · 1975–1976 · 19 hp
Montgomery WardTwin 20
The Montgomery Ward Twin 20 is a lawn tractor manufactured from 1975 to 1976. It features a Onan CCKB engine, and manual steering. The transmission is a hydrostatic type with infinite forward and reverse (3-range).
Engine
| Engine | Onan CCKB |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft opposed-twin |
| Displacement | 49.8 ci (816 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 3 in (76 mm) |
| Compression Ratio | 7 |
| Power Gross | 19.9 hp (14.8 kW) |
| Air Cleaner | paper element |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 4 qts (3.8 L) |
| Manufacturer | Onan |
| Rated | 3,600 RPM |
| Idle | 1300-3850 RPM |
| Sparkplug Gap | 0.03 in (0.64 mm) |
| Oil Change Interval Hours | 100 |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Sundstrand |
| Gears | infinite forward and reverse (3-range) |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Oil Type | ATF A ATF F Dextron |
Hydraulics
| Pressure | 500 psi (34.5 bar) |
|---|
PTO
| Rear | 2,000 RPM |
|---|---|
| Rear Type | independent |
| Front Type | independent |
Hitch
| Rear Type | 0 |
|---|
Dimensions
| Length | 83 in (210 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 48 in (121 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
Weight
| Weight | 1,300 lbs (589 kg) |
|---|---|
| Shipping | 1,300 lbs (589 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20x8.00-10 |
|---|---|
| Rear Ag | 29x12.00-15 |
Fuel
| Capacity | 3.8 gal (14.4 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerBladeFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Digging Depth | 72 in (182 cm) |
| Backhoe Model | Montgomery Ward 33319 Backhoe |