Montgomery Ward
Fluid Drive H
Farm tractor · 1950–1952
Montgomery WardFluid Drive H
The Montgomery Ward Fluid Drive H is a farm tractor manufactured from 1950 to 1952. It features a Chrysler 6A engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Chrysler 6A |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 230.2 ci (3.8 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4.63 in (117 mm) |
| Manufacturer | Chrysler |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|