Page
10RG
Farm tractor · 1958–1960 · 4 hp
Page10RG
The Page 10RG is a farm tractor manufactured from 1958 to 1960. It features a Kohler K91 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K91 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 8.86 ci (145 cc) |
| Bore | 2.38 in (60 mm) |
| Stroke | 2 in (51 mm) |
| Power Rated | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 3x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 4x12 |
Steering
| Type | manual |
|---|