Page
12RG
Lawn tractor · 1958–1963 · 7 hp
Page12RG
The Page 12RG is a lawn tractor manufactured from 1958 to 1963. It features a Kohler K161 engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K161 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 16.94 ci (277 cc) |
| Bore | 2.88 in (73 mm) |
| Stroke | 2.5 in (64 mm) |
| Power Rated | 7 hp (5.2 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 152.4mm dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 78 in (198 cm) |
|---|---|
| Width | 38 in (96 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 56 in (142 cm) |
| Rear Tread | 22 in (55 cm) |
Weight
| Weight | 680 lbs (308 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6x16 |
Steering
| Type | manual |
|---|