Page
12RY
Lawn tractor · 5 hp
Page12RY
The Page 12RY is a lawn tractor. It features a Wisconsin ABN engine, and manual steering. The transmission is a shaft-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin ABN |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 13.5 ci (221 cc) |
| Bore | 2.5 in (64 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 5 hp |
| Power Rated | 5 hp (3.7 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Wisconsin |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shaft-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | 165.1mm dry disc |
| Available Options | 3-speed gear |
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 34 in (86 cm) |
| Height | 48 in (121 cm) |
| Wheelbase | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 628 lbs (284 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4x8 |
|---|---|
| Rear Ag | 6x16 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
26" Mower deck
| Mower Deck | 26 in (66 cm) |
|---|