Samson
12-25
Farm tractor · 1917–1918 · 27 hp
Samson12-25
The Samson 12-25 is a farm tractor manufactured from 1917 to 1918. It features a General Motors engine. It weighs 5,800 lbs (2,630 kg).
Engine
| Engine | General Motors |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 426 ci (7 L) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 25 hp (18.6 kW) |
| Manufacturer | General Motors |
Transmission
| Gears | 1 forward and reverse |
|---|---|
| Available Options | 1-speed |
Weight
| Weight | 5,800 lbs (2,630 kg) |
|---|