Samson
S25
Farm tractor · 1916–1918 · 31 hp
SamsonS25
The Samson S25 is a farm tractor manufactured from 1916 to 1918. It features a Samson engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward.
Engine
| Engine | Samson |
|---|---|
| Fuel Type | distillate |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 383 ci (6.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 6.75 in (171 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 28.3 hp (21.1 kW) |
| Manufacturer | Samson |
| Rated | 650 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward |
| Available Options | 2-speed gear |
Dimensions
| Length | 150 in (381 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 50 in (127 cm) |
Weight
| Weight | 5,800 lbs (2,630 kg) |
|---|---|
| Shipping | 5,800 lbs (2,630 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 41x18 |
|---|
Fuel
| Capacity | 18 gal (68.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|