Samson
M
Farm tractor · 1918–1922 · 21 hp
SamsonM
The Samson M is a farm tractor manufactured from 1918 to 1922. It features a Northway engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 2 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Northway |
|---|---|
| Fuel Type | all fuel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 276 ci (4.5 L) |
| Bore | 4 in (102 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 11.6 hp (8.7 kW) |
| Power Belt | 17.2 hp (12.8 kW) |
| Manufacturer | Northway |
| Rated | 1,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 2 forward and 1 reverse |
| Available Options | 2-speed |
Weight
| Weight | 3,300 lbs (1,496 kg) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|