Schluter
AS 22
Farm tractor · 1953–1956 · 22 hp
SchluterAS 22
The Schluter AS 22 is a farm tractor manufactured from 1953 to 1956. It features a Schluter engine. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Schluter |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 143.8 ci (2.4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5.91 in (150 mm) |
| Compression Ratio | 20 |
| Power Gross | 22 hp (16.4 kW) |
| Power Rated | 22 hp (16.4 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Schluter |
| Rated | 1,500 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
Dimensions
| Length | 110 in (279 cm) |
|---|---|
| Width | 62.2 in (157 cm) |
| Height | 62.6 in (159 cm) |
| Wheelbase | 70.9 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 3,571 lbs (1,619 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 8-32 |