Schluter
Compact 1050T
Farm tractor · 1974–1981 · 100 hp
SchluterCompact 1050T
The Schluter Compact 1050T is a farm tractor manufactured from 1974 to 1981. It features a Schluter SDMT 110 W 4 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 8,908 lbs (4,040 kg).
Engine
| Engine | Schluter SDMT 110 W 4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 290 ci (4.8 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.92 in (125 mm) |
| Power Gross | 100 hp (74.6 kW) |
| Power Rated | 100 hp (74.6 kW) |
| Torque Peak | 318.6 lb-ft (432 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | Schluter |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Available Options | 12-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 7,056 lbs (3,200 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 155.5 in (394 cm) |
|---|---|
| Height | 98.8 in (250 cm) |
| Wheelbase | 92.5 in (234 cm) |
Weight
| Weight | 8,908 lbs (4,040 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.2-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 33 gal (124.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|