Schluter
Compact 1050 V 6
Farm tractor · 1990–1993 · 105 hp
SchluterCompact 1050 V 6
The Schluter Compact 1050 V 6 is a farm tractor manufactured from 1990 to 1993. It features a MAN D 0226 ME 51 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 10,143 lbs (4,600 kg).
Engine
| Engine | MAN D 0226 ME 51 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Displacement | 347 ci (5.7 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 4.57 in (116 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Total Flow | 12.9 gpm (48.8 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 8,599.5 lbs (3,900 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 166.1 in (421 cm) |
|---|---|
| Height | 106.7 in (271 cm) |
| Wheelbase | 95.7 in (243 cm) |
Weight
| Weight | 10,143 lbs (4,600 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9R28 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4R38 |
Fuel
| Capacity | 42.3 gal (160.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|