Stihl
140
Farm tractor · 1948–1954 · 12 hp
Stihl140
The Stihl 140 is a farm tractor manufactured from 1948 to 1954. It features a Stihl 131 engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Stihl 131 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 46.56 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Stihl |
| Rated | 1,750 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Transmission Model | Hurth |
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed unsynchronized gear, 4-speed unsynchronized gear |
Weight
| Weight | 1,698 lbs (770 kg) |
|---|