Stihl
381
Farm tractor · 1959–1960 · 14 hp
Stihl381
The Stihl 381 is a farm tractor manufactured from 1959 to 1960. It features a Stihl 131 engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Stihl 131 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 46.56 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Stihl |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Transmission Model | Hurth |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Available Options | 4-speed unsynchronized gear |
Weight
| Weight | 1,797 lbs (815 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-30 |