Stihl
S 20
Farm tractor · 1960–1961 · 20 hp
StihlS 20
The Stihl S 20 is a farm tractor manufactured from 1960 to 1961. It features a MWM AKD 10Z engine. The transmission is a unsynchronized gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | MWM AKD 10Z |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 61.33 ci (1 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Manufacturer | MWM |
| Rated | 3,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | unsynchronized gear |
|---|---|
| Transmission Model | Hurth 819 |
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Clutch | single dry plate |
| Oil Capacity | 10 qts (9.5 L) |
| Available Options | 6-speed unsynchronized gear |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Dimensions
| Width | 57.9 in (147 cm) |
|---|---|
| Height | 63 in (160 cm) |
| Rear Tread | 49.2 in (124 cm) |
Weight
| Weight | 2,162 lbs (980 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.50-16, 5.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-30, 8.00-28, 8.00-32, 10.00-28 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|