Suzue
150
Farm tractor · 1977–1980 · 15 hp
Suzue150
The Suzue 150 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Mitsubishi KE70 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi KE70 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 40.8 ci (0.7 L) |
| Bore | 2.87 in (73 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 15 hp (11.2 kW) |
| Power Rated | 15 hp (11.2 kW) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Rated | 2,700 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |