Suzue
170
Farm tractor · 1977–1980 · 17 hp
Suzue170
The Suzue 170 is a farm tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Mitsubishi KE75 engine. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi KE75 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 46.6 ci (0.8 L) |
| Bore | 3.07 in (78 mm) |
| Stroke | 3.15 in (80 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp (12.7 kW) |
| Manufacturer | Mitsubishi |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |