Suzue
M1101
Farm tractor · 11 hp
SuzueM1101
The Suzue M1101 is a farm tractor. It features a Mitsubishi KE55 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Mitsubishi KE55 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 33.2 ci (0.5 L) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.91 in (74 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Power Rated | 11 hp (8.2 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Mitsubishi |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Steering
| Type | manual |
|---|