Taishan-America
12
Farm tractor · 1983–1985 · 12 hp
Taishan-America12
The Taishan-America 12 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a 195 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | 195 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 49.7 ci (0.8 L) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 6 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 1 reverse |
| Clutch | dry disc |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Charging System | generator |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 662 lbs (300 kg) |
Dimensions
| Length | 94.1 in (239 cm) |
|---|---|
| Width | 45.7 in (116 cm) |
| Height | 48.8 in (123 cm) |
| Wheelbase | 51.2 in (130 cm) |
| Ground Clearance | 9.6 in (24 cm) |
| Front Tread | 35.4 in (89 cm) |
| Rear Tread | 37.8 in (96 cm) |
Weight
| Weight | 1,731 lbs |
|---|---|
| Shipping | 1,731 lbs (785 kg) |
| Operating | 2,183 lbs (990 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.50-16 |
Fuel
| Capacity | 3.7 gal (14 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|