Taishan-America
25
Farm tractor · 1983–1985 · 24 hp
Taishan-America25
The Taishan-America 25 is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a 295 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | 295 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 99.5 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Compression Ratio | 19 |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Torque Peak | 833 lb-ft (1,129.5 Nm) |
| Torque Peak | 1,650 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,433 lbs (650 kg) |
Dimensions
| Length | 118.3 in (300 cm) |
|---|---|
| Width | 53.3 in (135 cm) |
| Height | 55.1 in (139 cm) |
| Wheelbase | 66.9 in (169 cm) |
| Ground Clearance | 16.9 in (42 cm) |
Weight
| Weight | 2,580 lbs |
|---|---|
| Shipping | 2,580 lbs (1,170 kg) |
| Operating | 3,252 lbs (1,475 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 11.5 gal (43.5 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|