Taishan-America
T-50S
Farm tractor · 1983–1985 · 50 hp
Taishan-AmericaT-50S
The Taishan-America T-50S is a farm tractor manufactured from 1983 to 1985. It features a 495 engine. The transmission is a gear type with 8 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | 495 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 198.9 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Rated | 2,000 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
| Available Options | 8-speed gear |
Hitch
| Rear Type | II |
|---|