Toro
11-32
Lawn tractor · 1983–1987 · 11 hp
Toro11-32
The Toro 11-32 is a lawn tractor manufactured from 1983 to 1987. It features a Briggs & Stratton 28D707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 28D707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28.4 ci (465 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 3.06 in (78 mm) |
| Power Gross | 11.5 hp (8.6 kW) |
| Power Rated | 11.5 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 915 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x6.00 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" Mower deck
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|