Toro
12-32
Lawn tractor · 1988–1992 · 12 hp
Toro12-32
The Toro 12-32 is a lawn tractor manufactured from 1988 to 1992. It features a Briggs & Stratton 281707 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 281707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 58 in (147 cm) |
|---|---|
| Height | 38 in (96 cm) |
| Wheelbase | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 370 lbs (167 kg) |
|---|---|
| Shipping | 370 lbs (167 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 11x4.00-5 |
|---|---|
| Rear Ag | 15x6.00-6 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" Mower deck
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|