Toro
11-42
Lawn tractor · 1978–1985 · 11 hp
Toro11-42
The Toro 11-42 is a lawn tractor manufactured from 1978 to 1985. It features a Briggs & Stratton 252707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 252707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.4 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Gross | 11 hp (8.2 kW) |
| Torque Peak | 16.8 lb-ft (22.8 Nm) |
| Torque Peak | 2,800 RPM |
| Fuel System | carburetor |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Transmission Model | Peerless 801 |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch | friction disc |
| Available Options | 5-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
| Front Tread | 33 in (83 cm) |
| Rear Tread | 35 in (88 cm) |
Weight
| Weight | 462 lbs (209 kg) |
|---|---|
| Shipping | 462 lbs (209 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1.75 gal (6.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|