Acremaster
403
Farm tractor · 1978–1984 · 308 hp
Acremaster403
The Acremaster 403 is a farm tractor manufactured from 1978 to 1984. It features a Mercedes-Benz OM403 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM403 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 10 |
| Cooling | liquid-cooled V10 |
| Displacement | 973.3 ci (16 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 308 hp (229.7 kW) |
| Power Rated | 308 hp (229.7 kW) |
| Torque Peak | 759.7 lb-ft (1,030.2 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Acremaster |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, 12-speed power shift |
Dimensions
| Length | 236.2 in (599 cm) |
|---|---|
| Width | 150.4 in (382 cm) |
| Height | 129.9 in (329 cm) |
Weight
| Weight | 21,605 lbs (9,800 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1x30 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|