Acremaster
404A
Farm tractor · 1982–1984 · 515 hp
Acremaster404A
The Acremaster 404A is a farm tractor manufactured from 1982 to 1984. It features a Mercedes-Benz OM404A engine, and articulated power steering. The transmission is a power shift type with 12 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM404A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 12 |
| Cooling | liquid-cooled V12 |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 1,276 ci (20.9 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.59 in (142 mm) |
| Power Gross | 515 hp (384 kW) |
| Power Rated | 515 hp (384 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | power shift |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 3 reverse |
| Available Options | 12-speed power shift |
Dimensions
| Length | 288.2 in (732 cm) |
|---|---|
| Width | 196.1 in (498 cm) |
| Height | 155.5 in (394 cm) |
Weight
| Weight | 46,297 lbs (21,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 30.5x32 |
|---|---|
| Rear Ag | 30.5x32 |
Fuel
| Capacity | 475.5 gal (1,799.8 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|