Acremaster
404
Farm tractor · 1980–1984 · 390 hp
Acremaster404
The Acremaster 404 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1984. It features a Mercedes-Benz OM404 engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM404 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 12 |
| Cooling | liquid-cooled V12 |
| Displacement | 1,276 ci (20.9 L) |
| Bore | 4.92 in (125 mm) |
| Stroke | 5.59 in (142 mm) |
| Compression Ratio | 17.5 |
| Power Gross | 390 hp (290.8 kW) |
| Power Rated | 390 hp (290.8 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Acremaster |
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, 12-speed power shift |
Dimensions
| Length | 261.8 in (664 cm) |
|---|---|
| Width | 177.2 in (450 cm) |
| Height | 141.7 in (359 cm) |
Weight
| Weight | 33,069 lbs (15,000 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 24.5x32 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5x32 |
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|