Acremaster
422A
Farm tractor · 1984–1984 · 240 hp
Acremaster422A
The Acremaster 422A is a farm tractor manufactured from 1984 to 1984. It features a Mercedes-Benz OM422A engine, and articulated power steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM422A |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 8 |
| Cooling | liquid-cooled V8 |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 892.2 ci (14.6 L) |
| Bore | 5.04 in (128 mm) |
| Stroke | 5.59 in (142 mm) |
| Power Gross | 240 hp (179 kW) |
| Power Rated | 240 hp (179 kW) |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear |
Dimensions
| Length | 228.4 in (580 cm) |
|---|---|
| Width | 150.4 in (382 cm) |
| Height | 129.9 in (329 cm) |
Weight
| Weight | 21,164 lbs (9,599 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 23.1x30 |
|---|---|
| Rear Ag | 23.1x30 |
Fuel
| Capacity | 268.4 gal (1,015.9 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|