Ag King
AK2040
Farm tractor · 20 hp
Ag KingAK2040
The Ag King AK2040 is a farm tractor. It features a 380 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 2,470 lbs (1,120 kg).
Engine
| Engine | 380 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.75 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
| Power Rated | 20 hp (14.9 kW) |
| Oil Capacity | 3.7 qts (3.5 L) |
| Coolant Capacity | 10.4 qts (9.8 L) |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 13 qts (12.3 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Steering Flow | 8.62 gpm (32.6 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 810 lbs (367 kg) |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 54 in (137 cm) |
| Height | 85 in (215 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 2,470 lbs (1,120 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|