Ag King
AK2840
Farm tractor · 24 hp
Ag KingAK2840
The Ag King AK2840 is a farm tractor. It features a 24 hp engine, and hydrostatic power steering. It weighs 2,900 lbs (1,315 kg).
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 93.37 ci (1.5 L) |
| Power Gross | 24 hp (17.9 kW) |
| Power Rated | 24 hp (17.9 kW) |
| Oil Capacity | 4.8 qts (4.5 L) |
| Coolant Capacity | 10.4 qts (9.8 L) |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 12.8 qts (12.1 L) |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Steering Flow | 8.62 gpm (32.6 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 875 lbs (396 kg) |
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height | 87 in (220 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |
| Ground Clearance | 12 in (30 cm) |
Weight
| Weight | 2,900 lbs (1,315 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|