Ag King
AK4540
Farm tractor · 45 hp
Ag KingAK4540
The Ag King AK4540 is a farm tractor. It features a 310 engine. It weighs 4,650 lbs (2,109 kg).
Engine
| Engine | 310 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 185.2 ci (3 L) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Oil Capacity | 6.2 qts (5.9 L) |
| Coolant Capacity | 13.2 qts (12.5 L) |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 32 qts (30.3 L) |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,500 lbs (680 kg) |
Dimensions
| Length | 135 in (342 cm) |
|---|---|
| Width | 63 in (160 cm) |
| Height | 105 in (266 cm) |
| Wheelbase | 76.5 in (194 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 4,650 lbs (2,109 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 12.4-28 |
|---|
Fuel
| Capacity | 12.5 gal (47.3 L) |
|---|