Ag King
AK3540
Farm tractor · 35 hp
Ag KingAK3540
The Ag King AK3540 is a farm tractor. It features a 485 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 3,895 lbs (1,766 kg).
Engine
| Engine | 485 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 82.75 ci (1.4 L) |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Oil Capacity | 6.4 qts (6.1 L) |
| Coolant Capacity | 8 qts (7.6 L) |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Available Options | 6-speed |
Hydraulics
| Steering Flow | 12 gpm (45.4 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 2.2 gal (8.3 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,100 lbs (498 kg) |
Dimensions
| Length | 121 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 54 in (137 cm) |
| Height | 85 in (215 cm) |
| Wheelbase | 66 in (167 cm) |
| Ground Clearance | 11.6 in (29 cm) |
Weight
| Weight | 3,895 lbs (1,766 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.5-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
Fuel
| Capacity | 8 gal (30.3 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|