AGCO
1606H
Lawn tractor · 2003–2004 · 16 hp
AGCO1606H
The AGCO 1606H is a lawn tractor manufactured from 2003 to 2004. It features a Kohler CV460 engine, two-wheel drive drive, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Overview
| Tractor Type | lawn |
|---|---|
| Series | 1600 Series |
| Distributor | AGCO |
| Original Price Usd | 3,525 |
Engine
| Engine | Kohler CV460 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 28 ci (458 cc) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.03 in (77 mm) |
| Power Gross | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K57 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 70 in (177 cm) |
|---|---|
| Width | 37 in (93 cm) |
| Height | 43 in (109 cm) |
| Wheelbase | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 690 lbs (312 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x10-10 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
44" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 44 in (111 cm) |
|---|