AGCO
1718
Lawn tractor · 1992–1998 · 18 hp
AGCO1718
The AGCO 1718 is a lawn tractor manufactured from 1992 to 1998. It features a Vanguard 350777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 350777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 38 ci (622 cc) |
| Bore | 3.03 in (77 mm) |
| Stroke | 2.64 in (67 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K215-A |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil Capacity | 2.8 qts (2.6 L) |
PTO
| Mid Type | pulley |
|---|
Dimensions
| Length | 72 in (182 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 51.5 in (130 cm) |
Weight
| Weight | 670 lbs (303 kg) |
|---|---|
| Shipping | 670 lbs (303 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|