AGCO
1717
Lawn tractor · 1997–1998 · 17 hp
AGCO1717
The AGCO 1717 is a lawn tractor manufactured from 1997 to 1998. It features a Kawasaki FD501V engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Kawasaki FD501V |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 26.7 ci (437 cc) |
| Bore | 2.64 in (67 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 17 hp (12.7 kW) |
| Power Rated | 17 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Coolant Capacity | 2.2 qts (2.1 L) |
| Manufacturer | Kawasaki |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Hydro Gear 3010L |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 75.25 in (191 cm) |
|---|---|
| Width | 39 in (99 cm) |
| Height | 42.5 in (107 cm) |
| Wheelbase | 51.5 in (130 cm) |
Weight
| Weight | 680 lbs (308 kg) |
|---|---|
| Shipping | 680 lbs (308 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x10.50-12 |
Fuel
| Capacity | 5 gal (18.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
50" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|