AGCO
1618H
Lawn tractor · 1997–2002 · 18 hp
AGCO1618H
The AGCO 1618H is a lawn tractor manufactured from 1997 to 2002. It features a Vanguard 350777 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 350777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.75 ci (569 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 2 qts (1.9 L) |
| Manufacturer | Vanguard |
| Rated | 3,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K61 |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | hydrostatic |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 70.25 in (178 cm) |
|---|---|
| Width | 35 in (88 cm) |
| Height | 40 in (101 cm) |
| Wheelbase | 50.75 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 424 lbs (192 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 15x6.0-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 20x8.0-8 |
Fuel
| Capacity | 4 gal (15.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
50" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 50 in (127 cm) |
|---|