Agrinar
T-100
Farm tractor · 97 hp
AgrinarT-100
The Agrinar T-100 is a farm tractor. It features a Perkins 6PA305 engine. It weighs 4,580 lbs (2,077 kg).
Engine
| Engine | Perkins 6PA305 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 305.1 ci (5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 97.9 hp (73 kW) |
| Power Rated | 97.9 hp (73 kW) |
| Torque Peak | 243.4 lb-ft (330.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Coolant Capacity | 21.2 qts (20.1 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,856.5 psi (197 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 2.4 gpm (9.1 lpm) |
| System Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Weight
| Weight | 4,580 lbs (2,077 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38 |
Fuel
| Capacity | 10.2 gal (38.6 L) |
|---|