Agrinar
T-150
Farm tractor · 150 hp
AgrinarT-150
The Agrinar T-150 is a farm tractor. It features a Perkins T6 354-4 engine. It weighs 7,460 lbs (3,383 kg).
Engine
| Engine | Perkins T6 354-4 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 150.4 hp (112.2 kW) |
| Power Rated | 150.4 hp (112.2 kW) |
| Torque Peak | 387.2 lb-ft (525 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Coolant Capacity | 21.5 qts (20.3 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,856.5 psi (197 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 4.8 gpm (18.2 lpm) |
| System Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Weight
| Weight | 7,460 lbs (3,383 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5x32 |
Fuel
| Capacity | 13.8 gal (52.2 L) |
|---|