Agrinar
T-160
Farm tractor · 161 hp
AgrinarT-160
The Agrinar T-160 is a farm tractor. It features a Fiat Powertrain Technologies (FPT) N67 engine, and hydrostatic power steering. It weighs 13,450 lbs (6,100 kg).
Engine
| Engine | Fiat Powertrain Technologies (FPT) N67 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged diesel |
| Displacement | 408.9 ci (6.7 L) |
| Bore | 4.09 in (104 mm) |
| Stroke | 5.19 in (132 mm) |
| Power Gross | 161 hp (120.1 kW) |
| Power Rated | 161 hp (120.1 kW) |
| Torque Peak | 464.7 lb-ft (630.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Air Cleaner | dual dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
| Coolant Capacity | 21.2 qts (20.1 L) |
| Manufacturer | Fiat Powertrain Technologies |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 45.4 qts (43 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,857 psi (197 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
| System Capacity | 26.4 gal (99.9 L) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Weight
| Weight | 13,450 lbs (6,100 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9x26 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5x32 |
Fuel
| Capacity | 60.8 gal (230.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard |
|---|