Agrinar
T-180
Farm tractor · 182 hp
AgrinarT-180
The Agrinar T-180 is a farm tractor. It features a Perkins T6 354-4 engine.
Engine
| Engine | Perkins T6 354-4 |
|---|---|
| Fuel Type | turbo diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 353.9 ci (5.8 L) |
| Bore | 3.88 in (98 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 182.5 hp (136.1 kW) |
| Power Rated | 182.5 hp (136.1 kW) |
| Torque Peak | 435.2 lb-ft (590.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,600 RPM |
| Oil Capacity | 20.1 qts (19 L) |
| Coolant Capacity | 23.3 qts (22.1 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 5 reverse |
|---|---|
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,610 psi (180 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 4.6 gpm (17.4 lpm) |
| System Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16.9x28, 14.9x28 |
|---|---|
| Rear Ag | 24.5x32, 18.4x38 |
Fuel
| Capacity | 25.2 gal (95.4 L) |
|---|