Amigo
1170
Lawn tractor · 8 hp
Amigo1170
The Amigo 1170 is a lawn tractor. It features a Kohler K-181 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K-181 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Kohler |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Amigo-Matic |
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
| Available Options | 4-speed |
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 6.00x12-22 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
36" mid-mount mower deckSnowblower
| Mower Deck | 36 in (91 cm) |
|---|