Amigo
1400
Farm tractor · 1965–1966 · 10 hp
Amigo1400
The Amigo 1400 is a farm tractor manufactured from 1965 to 1966. It features a Wisconsin TRA 10D engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin TRA 10D |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cooling | air-cooled |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Manufacturer | Wisconsin |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Transmission Model | Amigo-Matic |
| Gears | 4 forward and 2 reverse |
| Available Options | 4-speed |
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Front Type | live |
Dimensions
| Length | 62 in (157 cm) |
|---|---|
| Width | 36 in (91 cm) |
| Height | 39 in (99 cm) |
| Wheelbase | 44 in (111 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.50x8-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.00x12-22 |
Steering
| Type | manual |
|---|